Davar4: Hledání (odkazů) Homepage Help index Předchozí Další

 
 

Hledání (odkazů)


Menu:

Kniha | Hledat... [Ctrl+F]
Kniha | Hledat ve výsledcích...
Lexikon | Hledat...
Spisy | Hledat...
Poznámky | Hledat...
Potom přepnout na záložku Reference

Kontextové menu: Pravým tlačítkem klik na tag reference v knize, lexikony, spisech nebo poznámce a vybrat Hledání...
Ikony v panelu nástrojů:
Hledání/Hledání ve výsledcích/Smazat výsledky hledání/Výsledky jako náhled/jako strom/jako tabulka
Potom přepnout na záložku Reference




Odkazy (též reference) jsou zadávány ve formátu: KNIHA KAPITOLA:VERŠ.
V programu jsou nejčastěji použity Biblické reference (např. Genesis 1:1). U modulů, které neobsahují biblický text (např. Deuterokanonické knihy, Mišna, Pirkei Avot) jsou reference vytvářeny stejným způsobem (1. Makabejská 14:21, Berachot 1:1, Avot 3:15)


Pro odkazy existuje speciální tag, který je použit v modulech knih a lexikonů.

Pro hledání odkazů přepněte v dialogu Hledání na třetí záložku - Reference.

1) Zadání odkazu v tagu reference:

Pokud otevřená kniha nebo lexikon používá tagy odkazů, pak můžete kliknutím pravým tlačítkem vyvolat příkaz Hledání... . To zobrazí dialog Hledání, který bude přepnut na záložku Reference a odkaz na který se kliklo bude již vložen do kombo boxu. Toto je nejpohodlnější způsob, jak vložit odkaz ke hledání.

 

2) Manuální zadání odkazu:

Kombo (rozbalovací menu) pro odkazy nemá editační pole. Odkazy se (místo jejich vypsání) zadávají tak, že kliknete na tlačítko "Nová reference...". To zobrazí dialog, ve kterém si můžete zvolit rozsah odkazu dle přepínačů pod tlačítkem. Jsou povoleny dvě možnosti:

- Reference na základě Bible (66 knih, standardní dělení)

Tlačítko Nová reference... otevře dialog pro vytvoření reference (nebo rozsahu referencí). Tento dialog je nastaven na standardní dělení Bible, tak jak je v modulu KJV+. V dialogu můžete vytvořit jednoduchou referenci (např. Přísloví 8:22) nebo rozsah referencí (Přísloví 8:22-24).

Pro první případ (jednoduchá reference) pracujte pouze s levou částí dialogu a vytvořte referenci, pravá část reference bude stejná (Přísloví 8:1 - Přísloví 8:1) a toto bude rozpoznáno jako jednoduchá reference.

V druhém případě (rozsah referencí) vytvořte počáteční referenci v levé části a koncovou referenci v pravé části.

V obou případech můžete použít i příkazový řádek, kde zadáte buď jednu referenci anebo dvě reference pro rozsah, pomocí oddělovače '-'.

 

 

- Reference na základě otevřeného modulu knihy

Pokud chcete vytvořit referenci z překladu Bible, který má jiné číslování veršů nebo jiné pořadí knih, použijte tuto volbu. Rovněž ji použijte pro všechny nebiblické knihy, např. Apokryfy, Mišnu, Pirkej Avot apod. Vyberte tuto volbu a z komba pod ní zvolte modul knihy jako základ ze kterého se bude vytvářet reference. Když potom kliknete na tlačítko Nová reference..., dialog bude nastaven podle vybrané knihy.

 

Důležité upozornění: I v lexikonech, spisech a poznámkách je možné hledat odkazy. Tyto moduly mají ale odlišnou strukturu a neobsahují informace o rozdělení na knihy, kapitoly a verše. Pokud chcete použít příkaz Nová reference..., je NEZBYTNÉ buď zvolit Reference na základě Bible a nebo vybrat některý otevřený modul knihy, který má stejný typ reference, jako je reference kterou plánujete hledat. Toto není nutné pokud vložíte referenci ke hledání z tagu reference z textu (viz bod 1 nahoře).




Informace pro pokročilé uživatele:


  • V modulech Bible obvykle nenajdete velké množství referencí. Existují ale moduly knih - především komentáře, které obsahují převážně odkazy. Např. modul "Treasury of Scripture Knowledge [TSK]", který obsahuje okolo půl milionu referencí!

    Hlavní užitek z hledání odkazů je, že můžete snadno zjistit, která místa v komentáři odkazují na Biblickou pasáž, kterou studujete. Můžete zadat verš (nebo rozsah veršů) a rychle najít všechna místa, která nějak souvisí se studovanou pasáži.